LongTerm Time lapse

Long term time lapse, uzun süreli time lapse tekniğidir. Uygulaması kısa süreli (bir kaç saatlik) time lapse uygulamalarında çok daha zordur. Lakin iklimsel değişimler, gün içerisindeki ışık değişimleri, enerji sürekliliği, online takip gibi çok daha fazla parametre devreye girer. Kısa süreli time lapse uygulamalarını tripod, pil ve intervalometre yardımıyla kolayca yapabilirken, long term time lapse uygulamaları profesyonellik gerektirir.

Long term time lapse tekniği, özel tasarım iklim şartlarına dayanıklı sistem kutuları, fotoğrafları sunucuya / bulut’a göndermek için mobil hatlar ve yine özel tasarım yazılım ve donanımlar gerektirmektedir. Bazı uygulayıcılar fiyat nedeniyle offline sistemlere yönelmek isteyebilir. Fakat inşaat time lapse uygulamalarında online sistem olmazsa olmazlardan biridir. Şantiye alanları çalışma koşulları zor olan alanlardır. Kameralar haber verilmeden yerinden kaldırılabilir, başka yere taşınabilir, kamera önüne kadrajı bozacak cisimler koyulabilir hatta kameralar çalınabilir. Görüntü kaybının önüne geçilebilmesi için bu nedenlerden ötürü online sistem büyük gereklilik arz eder.

Long term time lapse uygulamaları ve güvenlik kameraları

Pek çok kişi time lapse çözümü ararken maalesef güvenlik kamerası gibi yanlış bir tercih yapabiliyor. Bu tercihin de en büyük nedeni hem time lapse uygulaması yapmak hem de şantiye alanını gözetlemek. Kısaca iki işi bir arada hem de ucuza yapabilme düşüncesinin cazibesi maalesef çok büyük projelerin heba olmasına neden olmaktadır. Güvenlik kamerasının işi alan gözetlemektir. Oysa time lapse kamerası belli aralıklarla fotoğraf çeker. Ayrıca güvenlik kamerası satanlar 4K çözünürlük sunma vaadi ile müşteri kapmak peşindeyken, kimse DSLR kameraların büyük sensörlerinin daha kaliteli görüntü sunduğunun bilgisini vermez. Güvenlik kameralarının küçük sensörleri genelde kaydedilen görüntüye upscale işlemi (dijital olarak çözünürlük büyütme) uygulayarak büyütür. Yani vaadedilen çözünürlük gerçek ve optik bir çözünürlük değildir. Bu nedenle time lapse işinin profesyonel bir iş olduğunu düşünüp, fotoğrafçılık konusunda, video konusunda uzman bir firma ile çalışmak en mantıklı çözüm olacaktır.