İnşaat time lapse uygulaması yaptıracaklar dikkat!

Time lapse tekniğinin en çok kullanıldığı alan, genelde uzunca bir süreç içerdiği için inşaatlar olmaktadır. Lakin inşaatlardaki time lapse uygularında pek çok hata da yapılır.

KADRAJ BÜTÜNLÜĞÜ

Bunların en başında güvenlik kameralarıyla time lapse uygulaması yapmaya çalışmak gelir. Adı üstünde “güvenlik kamerası”, amacı güvenlik olan bir cihazı time lapse yapmaya zorlamak olumsuz sonuçlara yol açar.  “Hem güvenlik işini çözelim, hem time lapse yaptıralım hem de ucuz olsun” düşüncesiyle şantiye alanlarına kurulan güvenlik kameraları time lapse dışında alan gözetlemek için de kullanıldığından, sürekli kadraj kaymaları yaşanır. Bu da telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açar. Time lapse tekniği kadraj değişikliğine çok da uygun bir teknik değildir. Olabildiğince “aynı” açıdan proje sonuna kadar görmek gerekir. Güvenlik kameraları bu tekniğe uygun cihazlar değildir.

Örnekler/

İlk açıda şantiye alanı görünmektedir.

İkinci açıda ise operatör tarafından kadraj değiştirilmiştir. Yani time lapse tekniğindeki bütünlük ortadan kalkmıştır.

ÇEKİP UZATILMIŞ GÖRÜNTÜLER

Güvenlik kameralarının bir diğer olumsuz tarafı da 4K gibi bir çözünürlük sunduğunu söylese de aslında bunun gerçek bir dijital çözünürlük olmadığıdır. Güvenlik kameraları yazılımsal olarak mevcut görüntüyü 4K çözünürlüğe getirir yani upscale eder. Bu elinizdeki esnek bir şeyi kenarlarından çekerek uzatmaya benzer. Aslında çekip uzattığınız şey küçük bir şeydir. Zaten küçük sensörlere ve lenslere sahip güvenlik kameralarının kaliteli ve yüksek çözünürlük üretmesi var olan teknoloji ile mümkün değildir. Küçük sensörler ve kötü lenslerle bu iş olsaydı bugün full frame, orta format makineleri çöpe atmamız gerekirdi. Yüksek çözünürlüklü güvenlik kamerası yalandan başka bir şey değildir.

 

İŞİ BİLMEYEN AÇ GÖZLÜLER, KENDİNİ İNŞAATÇI OLARAK TANITANLAR

Time lapse işinde bir de böyleleri bulunur. İnşaat dünyasına “ben de inşaatçıyım” diye yaklaşıp müşteri kazanmaya çalışanlar.

Bu aç gözlü arkadaşlar belli ki inşaat sektöründe tutunamadıklarından, prodüksiyon ve fotoğraf işine girmişlerdir. Time lapse uygulaması yaptırmak isteyenlerin bu konuda uyanık olması gerekir. Time lapse işi şantiyede yaşanan bir süreç değildir. Time lapse için şantiye, sadece bir başlangıç noktasını temsil eder. Fotoğrafları çekip bir yerde biriktirmekle bitmeyen bir iştir time lapse. Fotoğraftan, videodan, prodüksiyondan anlamak gerekir. Nasıl ki biz “ben de inşaat yaparım” diye bir işe başlamıyorsak, bir inşaatçı da uzmanlığını bilip, sadece uzman olduğu alanda üretim yapmalıdır. Siz siz olun, size “bende inşaatçıyım, inşaat işini iyi bilirim” diye yaklaşanlara ödün vermeyin. Time lapse tekniği fotoğraf, video ve prodüksiyon işidir.

 

TEKNİK BİLGİ BOMBARDIMANI!

Time lapse uygulaması yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu da “müşteriyi alakasız bilgi bombardımanı ile kandırmaya çalışanlardır.”

Peki bu nasıl olur?

Şöyle ki;

“Sistemlerimiz şöyle çalışıyor, böyle çalışıyor, fotoğrafları şöyle atıyor, fotoğraf çözünürlüğümüz şöyle, şu tur lensler, şu tür makineler kullanıyoruz, 3g var, 4g var” gibi pazar ağzı ile satış yapmaya çalışanlar.  Öncelikle time lapse işini profesyonel bir iş olarak benimsemiş kişilerin pazarda don satar gibi lakırdılara girmesi beklenmez. Zaten profesyonel çalışanlar işin ne gerektirdiğini bilir ve adımlarını ona göre atar, düzenlemelerini ona göre yapar. Time lapse uygulamasında online takip gerekiyorsa bunu zaten sunar. Güncel ve uygun çözünürlük neyse bunu zaten sunar. Sistemlerin nasıl çalıştığı, ne kadar sürede bir fotoğraf yolladığı, hangi çözünürlükte çalıştığı müşteriyi değil, işi yapanı ilgilendiren konulardır. Siz bu sistemleri alıp evinizde kullanmayacaksınız neticede. Sonuç olarak bunlara kanmayın. Kendinizi işini bilen profesyonel bir time lapse uygulayıcısına teslim edin, o zaten nerede ne yapılması gerektiğini bilir. 

 

UCUZCULUK “OUT!”

Elbette ki herkes en iyi fiyata en kaliteli hizmeti almaya çalışır. Fakat bu işin bir maliyeti, bir kar oranı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca time lapse uygulaması, bir reklam filmi gibi şirketinizin görünen yüzlerinden biridir. Hizmet arayışında fiyat elbette önemli olacaktır ama öncelikle kontrol edilmesi gereken sonuçlardır. Aşırı ucuz fiyatlara yaptığınız anlaşmalar elbet karşınıza sorun olarak çıkar. Referans toplamak için size uygun fiyat veren bir firma, ilerleyen günlerde iş yoğunluğu altında ezilecek ve bu da sizin işinize olumsuz yansıyacaktır. Time lapse işi sudan ucuz bir iş değildir. Proje boyunca fotoğraf çekip, iklim şartlarında ayakta kalmaya çalışan kameraların bir ömrü vardır ve bu kameralar hiç de ucuz değildir. Para kazandıramadığınız birinden kaliteli hizmet beklemek tek kelime ile aptallıktır! 

 

REKLAM AJANSLARI VE BEN DE YAPARIMCILIK!

Yapamazsın güzel kardeşim. Time lapse basit bir konu değildir. Hele ki inşaat görüntülemekte kullanılan long term time lapse uygulamaları çok ama çok zordur. Profesyonellik ve tecrübe olmadan asla yapılamaz. “Eeee ben dslr bir kamera aldım, tetikleyici bağladım her hafta da gidip görüntülerini alıyorum” demek, bir inşaat mühendisinin gecekondu yapıp hava atmasına benzer. Herkesin ve her işin bir uzmanlığı var. Bu lafım özellikle de reklam ajanslarına. Reklam ajansları için “lafta” imkansız yoktur. Time lapse uygulaması yaptıracak firmalar bir arayışa girdiklerinde genelde ilk olarak anlaşmalı oldukları reklam ajanslarına başvururlar. Ve bir reklam ajansı asla “yapamam” demez. Genelde uyduruk kaydırık düzeneklerle işi çözmeye çalışırlar ve mahvederler. (Bazı reklam ajansları time lapse uygulayıcılarıyla beraber çalışmaktadır, onları ayrı tutuyorum) Reklam ajansı eğer uzmanı değilse, time lapse işini uzman bir firmaya paslamalıdır. Profesyonellik bunu gerektirir.

 

TIME LAPSE UYGULAMASI YAPTIRMAK İSTEYENLERİN HATALARI

Bir profesyonelle anlaştıysanız  zaten kafanıza bir şeyi takmamanız gerekir. O gerekli açıları belirleyecek, zamanlamasını yapacaktır. “Ben bu işe para ödüyorum, benim dediğim olur” düşüncesi projenin mahvolmasına neden olabilir. “Günde en az şu kadar sayıda fotoğraf çekin, ve bu fotoğraflar X dakikada bir olsun” gibi söylemler de işi baltalayan bir diğer konudur.  Daha önce de söylediğim gibi işi bilen bir profesyonelle çalışın ve gerisini düşünmeyin. Halen bir profesyonel bulamadıysanız da 0535 893 43 26’yi arayın. Yahut buradan profesyonellere ulaşın.

 

Saygılar

 

Be the first to comment on "İnşaat time lapse uygulaması yaptıracaklar dikkat!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*